Okres programowania funduszy unijnych obejmuje lata 2014-2020, w związku z czym z teoretycznego punktu widzenia, wszystkie dostępne dotychczas rozwiązania finansowe powinny nadal obowiązywać. Poszukując rozwiązania dla firmy, zajmującej się docelowo projektami z zakresu energetyki, warto jest zatem zbadać możliwości pozyskania dofinansowania na realizowane projekty. Pozyskanie środków finansowych na inwestycję OZE związane jest przede wszystkim z zakresem projektu, kosztami kwalifikowalnymi (jeśli je umiemy wycenić) oraz regionem, na terenie którego zamierzamy zrealizować projekt. Wśród ogólnych rozwiązań znaleźć jednak można następujące propozycje:
Termomodernizacja budynków jak możliwość wprowadzenia OZE
Projekty termomodernizacji budynków są jednymi z najczęściej spotykanych w zakresie ulepszania infrastruktury mieszkalnej i użytkowej. Zauważyć jednocześnie należy, że właśnie termomodernizacja daje możliwość wprowadzenia zmian w budynku już istniejącym (pod kątem modernizacji zasobowej w zakresie wykorzystania energii elektrycznej oraz systemów dystrybucji i przesyłu), jak również przystosowanie tworzonego właśnie projektu pod kątem większej użyteczności i efektywności energetycznej.
Termomodernizacja dla MŚP
RPO Mazowieckiego (Regionalny Program Operacyjny dla województwa) w działaniu 4. 2. umożliwia jednostkom publicznym oraz instytucjom i organizacjom wymienionym wśród beneficjentów przeprowadzenie inwestycji termomodernizacji budynku użyteczności publicznej, lub budynku mieszkalnego przy minimalnym wkładzie własnym w wysokości 20%. Zasadniczo projekt skierowany jest do JST (jednostki samorządu terytorialnego), ich związków i stowarzyszeń oraz jednostek powiązanych (posiadających osobowość prawną) oraz przedsiębiorstw, jeśli zgodnie z ideą programu kwalifikują się do podmiotów uznawanych za właściwe do realizacji przedsięwzięcia.
Dofinansowanie przeznaczone jest na termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych a także na działania w zakresie wysokosprawnej kogeneracji.
Należy jednocześnie zauważyć, że jednym z celów samego RPO Mazowieckiego jest dywersyfikacja źródeł energii i uczynienie z OZE jednego z głównych, jeśli nie podstawowych zasobów energetycznych.
Kto zyskuje na zatrudnieniu osób niepełnosprawnych?
MEWA 2. 0. Mazowiecki system składania wniosków o dofinansowanie
Mazowsze, podobnie jak każdy inny region posiada wewnętrzny system pozwalający na generowanie wniosków o dofinansowania różnego typu i rodzaju. Zgodnie z założeniami programu 4. 2. o dotację ubiegać się mogą:
JST, ich związki i stowarzyszenia;
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną; przedsiębiorstwa;
zakłady opieki zdrowotnej i podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia – zakontraktowane z NFZ;
instytucje kultury;
uczelnie/szkoły wyższe;
spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y;
kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych; organizacje pozarządowe.
Dofinansowanie mazowieckie przeznaczone jest przede wszystkim na takie projekty jak:
budowa, rozbudowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji[1]w tym również z OZE;
przebudowa jednostek wytwarzania ciepła, w wyniku której jednostki te zostaną zastąpione jednostkami wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji.
Analizując możliwości ubiegania się o dofinansowanie należy jednak dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami programowymi, nie tylko z samym generatorem wniosków. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że po uzyskaniu dofinansowania (w trakcie całej procedury inwestycyjnej) beneficjent, zgodnie z obowiązującymi nowymi zasadami musi skorzystać z bazy konkurencyjności, służącej do publikacji zapytań ofertowych.
Składanie wniosków w systemie MEWA 2. 0 jest możliwe od 31 marca do 6 czerwca 2017 roku, zaś sam termin rozstrzygnięcia konkursu przewidziany jest na październik. Okres realizacji projektu nie może przekroczyć daty 30 czerwca 2020 – w praktyce oznacza to, że wszystkie prace termomodernizacyjne muszą zostać zakończone właśnie do tego czasu.
Zauważyć jednocześnie należy, że projekt ten dotyczy wyłącznie budowy, przebudowy lub modernizacji jednostek wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. W praktyce oznacza to sytuację, w której nie ma możliwości termomodernizacji budynku mieszkalnego jeśli nie jest on bezpośrednio powiązany z daną jednostką wytwarzania ciepła i nie jest własnością beneficjenta. Zakres działania programu 4. 2. jest zatem w pewnym stopniu ograniczony.
Termomodernizacja budynków na Mazowszu, co warto wiedzieć?
Dokumenty programowe stanowią cenne źródło informacji, dla każdego zainteresowanego inwestycją w Odnawialne Źródła. Zauważyć należy, że zgodnie z Regulaminem Konkursu przewiduje się rozwiązania w takim zakresie jak:
– budowa przyłączeń do sieci ciepłowniczej/chłodniczej i elektroenergetycznej stanowiąca element projektu dla jednostek wytwarzających energię elektryczną i ciepła oraz chłodu w skojarzeniu;
(oznacza to możliwość modernizacji budynku należącego do beneficjenta, czy budynków, pod kątem dostosowania do odbioru, transferu energii pochodzącej z OZE)
– Wsparcie budowy nowych instalacji wysokosprawnej kogeneracji o jak najmniejszej z możliwych emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń powietrza (w szczególności PM10);
Założenia programu pozwalają również na łączenie pewnych działań i kosztów kwalifikowalnych, bowiem inwestycje kogeneracyjne mogą występować w koordynacji z modernizacją energetyczną budynków, czego celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną oraz chłód. Ponadto wsparcie jest uwarunkowane wykonaniem inwestycji zwiększających efektywność energetyczną i ograniczających zapotrzebowanie na energię w budynku, w którym wykorzystywana będzie energia ze wspieranego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że dopuszczalna moc instalacji realizacji projektów do 1 MWe.
Audyt energetyczny lub świadectwo oraz inne wymagania techniczne
Dokumentem niezbędnym do ubieganie się od dotację jest posiadanie audytu energetycznego lub świadectwa energetycznego. Jest to warunek przystąpienia do procedury konkursowej. Kolejną istotną kwestią jest fakt, że każda termomodernizacja przyczyniać się musi do redukcji emisji CO2 co najmniej o 30%, natomiast w przypadku nowych instalacji powinno zostać osiągnięte co najmniej 10% uzysku efektywności energetycznej w porównaniu do rozdzielonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
Realizacja projektu musi być zatem dobrze przemyślana, by już na etapie planowania zgodna była ze wszystkimi założeniami programowymi. Coraz częściej zdarza się, że po finalnym zrealizowaniu projektu beneficjent jest zmuszony do oddania dotacji, ze względu na „drobne niezgodności”, które dla koordynatora projektu często są podstawą do cofnięcia dotacji. Takie sytuacje dotyczą najczęściej przedsiębiorstw i prywatnych inwestorów, jednakże błędna interpretacja założeń merytorycznych i technicznych projektu doprowadzić może do sporych problemów finansowych. O tym w jaki sposób rozliczać dotacje i zarządzać środkami z UE w następnej części.
Dokumenty niezbędne
Realizacja inwestycji każdego rodzaju zawsze wiąże się z pełnym zapoznaniem się z dokumentacją danego działania. Najwięcej informacji niezbędnych w temacie RPO Mazowieckie 4. 2. Znaleźć można tu: