Pojęcie rzeczy jest jednym z najważniejszych i najczęściej używanych terminów prawniczych w prawie cywilnym. Według artykułu 45 Kodeksu cywilnego rzeczą w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko rzeczy materialne. Chociaż nie jest to napisane wprost w ustawie, przyjmuje się, że muszą być to rzeczy wyodrębnione w jakiś sposób z przyrody. Przykładowo, sama woda płynąca w rzece nie może być uznana za rzecz, chyba, że odpowiednio ją wyodrębnimy np. nalewając ją do butelki.
Czy wszystkie obiekty materialne to rzeczy?
Spośród obiektów o charakterze materialnym można wyróżnić takie, które nie są uznawane za rzeczy. Mowa tutaj o zwłokach ludzkich, a także wszelkich częściach jego ciała – narządach, tkankach czy krwi. Ustawa o ochronie zwierząt wskazuje również, że zwierzęta w myśl polskiego prawa nie są rzeczami z uwagi na to, że są to istoty zdolne do odczuwania cierpienia. Z uwagi na ten fakt, ustawa nieograniczonego korzystania z prawa własności wobec zwierząt, które wiązałoby się z możliwością okrutnego ich traktowania bez żadnych konsekwencji dla sprawcy. Do zwierząt w niektórych sytuacjach stosuje się jednak przepisy o rzeczach odpowiednio – mowa m.in. o przepisach dotyczących poszanowania prawa własności czy też jej przeniesienia np. poprzez sprzedaż.
Jak można podzielić rzeczy?
Rzeczy dzielą się przede wszystkim na nieruchomości oraz ruchomości. W Kodeksie cywilnym, dokładniej w artykule 46 znajdziemy tylko i wyłącznie definicję tego pierwszego pojęcia. Wobec tego wszystko co nie jest nieruchomością, jest w rozumieniu polskiego prawa ruchomością. Nieruchomością są grunty, a także jeśli tak stanowi przepis szczególny mogą to być też budynki trwale z gruntem związane, a także jego części. Co do nieruchomości wiele przepisów wiążę szczególne przepisy związane np. ze sprzedażą – trzeba takową poświadczać aktem notarialnym w odróżnieniu od sprzedaży ruchomości, do których stosuje się z reguły swobodę wyboru formy.
Wypróbuj również wskazówki prawne na www.polemika.pl, gdzie dowiesz się także wielu ciekawych rzeczy na temat technologii, zdrowia i ekologii.
Rzeczy dzielą się także na takie, które są oznaczane co do tożsamości oraz oznaczone do do gatunku. Rzecz oznaczona co do tożsamości to konkretny, indywidualny przedmiot np. wyraźnie wskazany w umowie samochód, który się sprzedaje. Rzeczą oznaczoną co do gatunku będą natomiast rzeczy takie jak pieniądze, ale także zboże itp.